Yol filmi ilk defa ekranda

Daha önce de yine Yılmaz Güney’ in büyük ses getiren ‘Umut’ filmini yayınlayan İsviiçre merkezlim Tele1 kanalı Türkiye’ de yasaklı olan Yol filmini yayınladı. ‘Yol’ ilk defa bu vesile yayınlanmış oldu.

Senaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılan, Yılmaz Güney ve Şerif Gören tarafından yönetilen 1981 yapımı Yol’ Türk Sineması’ nın en cesur filmlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Film 1982 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü ‘ almıştır. Türkiye’ de yasaklanmış, izlenme yasağı 1992 yılında kalkmış ancak 1999 yılında Yılmaz Güney’ in eşi Fatoş Güney ‘ in ç abaları neticesi ile gösterime girmiştir.

HİKAYESİ DE BİR YOL MACERASI
Yılmaz Güney, kısmen kendi mahkûmluk yıllarından esinlenerek yazdığı filmin senaryosunu hapishanede tamamladı. Çekimlerine ise 1981’in Ocak veya Şubat ayında başlandı. Film, Yılmaz Güney’in hapishanede olması nedeniyle arkadaşı ve eski asistanı Şerif Gören tarafından yaklaşık dört aylık zaman diliminde çekildi. Yılmaz Güney, filmin Türkiye’de yayımlanmayacağını öngördüğü için görüntüleri, İsviçre’ye gönderdi. Daha sonra kendisi de kaçtı ve filmin kurgusu Fransa’ da yapıldı. . Kurgu sırasında, Cannes direktörünün süreyi kısaltma önerisiyle beğenmediği bazı sahneleri çıkardı ve bu da filmin süresinin orijinalinden yaklaşık 27 dakika eksik olmasına neden oldu. Filmin adı, yaratıcısı Yılmaz Güney’in kafasında ilk şekillendiği vakit ‘Yol’ değil ‘Bayram’dı. Bunun da nedeni kader mahkûmlarının bayram nedeniyle bir haftalık izinlerini kullanmak için dışarıya çıkacak olmaları hikayenin de buradan yola ç ıkmış olması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x