Rastgele ateşle Kendal’ı katleden maganda: Ailesinden özür diliyorum

İstanbul Fatih’te 16 yaşındaki Kendal Yıldız’ın geçen yıl 19 Kasım’da rastgele açılan ateşle ölümüne ilişkin açılan davanın görülmesine başlandı. Olaya ilişkin ilk duruşma, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada, tutuklu sanık Barış Gündüz ve tutuksuz sanık Yunus Emre Aydın hazır bulundu. Öldürülen çocuğun babası Halis Yıldız, hükümlü olduğu cezaevinden “şikayetçi” sıfatıyla duruşmaya getirildi.

Fatih’te rastgele sıkılan kurşunun başına isabet ettiği 16 yaşındaki Kendal Yıldız’ın ölümüne neden olan olayla ilgili iki sanığın yargılanmasına başlandı. Motosikletle geçerken ruhsatsız silahıyla ateş ederek Kendal’ın yaşamını yitirmesine neden olduğu iddia edilen sanık Barış Gündüz (24) kendisine laf atanlara yönelik korkutma amacıyla havaya ateş ettiğini öne sürerek “Çocuğu görmedim, düştüğünü bile görmedim. Siz büyüklerimden ve ailesinden özür diliyorum” dedi.

12 GÜN BOYUNCA FİRARİYDİ

16 yaşındaki Kendal Yıldız, çalışmak için Diyarbakır’dan İstanbul’a gelmişti. Annesine yardımcı olmak için bir kebapçıda işe başladı. 19 Kasım 2022 tarihinde iş yeri sahibi Kendal’ın yorulduğunu düşünerek mesaisini bir saat erken bitirerek evine gitmesini söyledi. İşten çıkan Yıldız, Simitçi Şakir Sokak üzerindeki iş yerinde çalışan kuzenlerinin yanına gitti. Yıldız sokağın girişine geldiğinde motosikletli iki kişiden biri hedef gözetmeden kalabalığa doğru ateş etti. Kurşun o sırada olay yerine gelen Kendal Yıldız’ın başına isabet etti. Yıldız kanlar içinde yerde kalırken, şüpheliler ise olay yerinden kaçtı. Olay yerindeki ilk müdahalenin ardından Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Kendal, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Polis, güvenlik kamerası görüntülerinden ve görgü şahitlerinin ifadelerinden şüphelilerin Barış Gündüz ve Yunus Emre Aydın olduğunu tespit etti. Motosikleti kullanan şüpheli Yunus Emre Aydın kısa sürede yakalanırken, Barış Gündüz olaydan 12 gün sonra yakalandı. Barış Gündüz 1 Aralık 2022’de tutuklanırken, Yunus Emre Aydın adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Olaya ilişkin ilk duruşma, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada, tutuklu sanık Barış Gündüz ve tutuksuz sanık Yunus Emre Aydın hazır bulundu. Öldürülen çocuğun babası Halis Yıldız, hükümlü olduğu cezaevinden “Şikayetçi” sıfatıyla duruşmaya getirildi.

ACILI BABA: YÜREĞİM YANIYOR

Şikayetçi Halis Yıldız, maktulün tek çocuğu olduğunu belirterek “16 yıldır cezaevindeyim. Olayla ilgili görgüye dayalı bilgim yoktur. Yüreğim yanıyor. Benim kaybedecek birşeyim kalmadı. Herşeyi mahkemenizin takdirine bırakıyorum. Şikayetçi olup olmama konusunu da mahkemenizin takdirine bırakıyorum” dedi. Maktulün annesi Ayhan Yıldız için ifadesinin alınması için Fethiye 1. Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazıldığı ancak şikayetçinin tebligata rağmen duruşmaya gelmediği belirtildi.

ATEŞ EDEN SANIK ÖZÜR DİLEDİ

Sanık Barış Gündüz savunmasında, arkadaşı Mehmet Can ile motosikletle tekel bayiine gittiklerini, motosikletin ses çıkardığını, kaldırımda oturanların kendilerine “Sesiz olun” diye bağırdıktan sonra aralarında tartışma yaşandığını belirtti. Gündüz, “Bizi darbetmeye çalıştılar. Ben de ittim. Onlar bana küfür etti, kaale almayarak gittim. Esnaf bizi ayırırken Mehmet Can’ın yok olduğunu görerek motosikleti kendim sürerek dükkana geri döndüm. Yunus Emre arkadaşım oradaydı. Onunla konuştum. Onu eve bırakırken, oradan geçerken bir daha küfür edince ben de korkutma amaçlı bir el havaya doğru ateş ettim. Vurmak istesem hepsini vurabilirdim. Amacım birini öldürmek veya yaralamak değildi. Çok pişmanım. Olay benden dolayı başlamadı” diye konuştu.  Ateş etmeden önce ağzından küfür çıktığı iddialarını reddeden Gündüz, olay sırasında alkollü olup olmadığı sorusuna ise  “Birkaç duble içmiştim. Ancak dengem yerindeydi” dedi. Vurulan Kendal Yıldız’ı olay yerinde görmediğini ifade eden Gündüz, “Düştüğünü bile görmedim. Siz büyüklerimden ve ailesinden özür diliyorum. Af diliyorum” dedi.  Sanığın avukatı da sanığın maktulün yakınlarıyla görüştüğünü, aralarında sulh sağlandığını iddia ederek olayda öldürmeye teşebbüs suçunun unsurları olmadığını belirtti. Bunun üzerine hakim, maddi bir karşılık verilerek  sulh sağlanıp sağlanmadığını şikayetçi baba Halis Yıldız’a sordu. Yıldız, “Bazı görüşmeler olduğunu duydum. Ancak ailemin para alıp almadığını bilmiyorum. Eşimin neden mahkemeye gitmediğini bilmiyorum. Bana rahatsız olduğunu söylemişti” dedi.

Sanık Yunus Emre Aydın da olay günü alkollü olmadığını, diğer sanığın  tekele doğru gittiğini görünce motosikletinin arkasına atladığını, Barış Gündüz’ün tekelin oraya gelince bir anda belinden silah çıkararak bir el ateş ettiğini, ateş ederken küfür ettiğini söyledi. Aydın, “Motoru bir yere park etti. Silahı da metruk bir binaya sakladı. Babamın aramasıyla maktulün öldüğünü öğrendim. Kendim teslim oldum, silahın ve motorun yerini gösterdim. Silah olduğunu bilsem arkasına binmezdim” dedi.

Duruşmada olay yerine ilişkin kamera kayıtları izlendi. Maktulün olay günü saat 02.44 sıralarında yolun ilerisinden geçen motosikletten açılan ateş sonucu yere düştüğü anın görüldüğü tutanağa geçti.

TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Mahkeme heyeti, sanık Barış Gündüz’ün tutukluluk halinin devamına, sanık Yunus Emre Aydın’ın ise adli kontrolünün de devamına karar verdi. Heyet, maktulün annesi Ayhan Yıldız’ın görgüye dayalı bilgisi olmadığından dinlenmesinden vazgeçilmesine hükmetti. Duruşma ertelendi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x