Dışişleri Bakanlığından AP’ye tepki: Kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığınca Avrupa Parlamentosu’nun bugün kabul ettiği  “Azerbaycan Saldırısı Sonrası ‘Nagorno-Karabağ’da Durum ve Azerbaycan’ın Ermenistan’a Devam Eden Tehditleri” başlıklı karara sert tepki gösterildi.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

“SORUMSUZLUK, ÖNYARGI, YANLILIK VE BİLGİSİZLİK TİMSALİDİR”

“Avrupa Parlamentosu’nun (AP) bugün (5 Ekim) kabul ettiği “Azerbaycan Saldırısı Sonrası ‘Nagorno-Karabağ’da Durum ve Azerbaycan’ın Ermenistan’a Devam Eden Tehditleri” başlıklı bağlayıcı olmayan kararı bir sorumsuzluk, önyargı, yanlılık ve bilgisizlik timsalidir.

“POPÜLİST VE AYRIMCI AP ÜYESİNİN ÜLKEMİZİ HEDEF ALAN SÖYLEMLERİNİ ESAS ALAN BU KARARI KINIYORUZ”

Yıllardır Türkiye aleyhine asılsız suçlama ve iddialarla dolu kararlar peşinde koşan bir kesim popülist ve ayrımcı AP üyesinin ülkemizi hedef alan söylemlerini esas alan bu kararı kınıyoruz.

“AVRUPA SİYASETİ MEVCUT KOMPOZİSYONUYLA AP’DE KENDİSİNİ TÜM ÖLÇÜSÜZLÜĞÜYLE TEŞHİR ETMEKTEDİR”

Popülizm, ırkçılık, İslamofobi, çok kültürlülük ve bütünleşme karşıtlığının giderek güç kazanmaya başladığı Avrupa siyaseti mevcut kompozisyonuyla AP’de kendisini tüm ölçüsüzlüğüyle teşhir etmektedir. Görev süresi yakında dolacak mevcut AP’nin, AB’nin temel değerlerine bağlı, yapıcı, kapsayıcı ve aklı selim temsilcilerden oluşan yeni bir kompozisyona kavuşması AB’nin kendi geleceği için dileğimizdir.

“TÜRKİYE, SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN LİDERLİĞİNDE TEMEL AKTÖR KONUMUNDA”

Türkiye, Güney Kafkasya’da kalıcı barış, istikrar ve refahın tesisi için yoğun çaba sarf etmekte, Ermenistan ile normalleşme süreci yürütmekte, bu ülkeyle Azerbaycan arasındaki barış sürecine somut katkı sağlamakta, Ukrayna savaşı dahil tüm çatışma alanlarında ve insani krizlerde, uluslararası hukuk çerçevesinde barış, kardeşlik ve ortak menfaatlerin tesisi için tüm imkanlarını seferber etmekte ve bu istikamette Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ağırlık ve çabalarına başvurulan temel bir aktör konumunda bulunmaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x